James Gordon

6. října 2009 v 20:30 | thedarkestknight |  Batman začíná - Postavy

Jeden z posledních korupcí nezkažených mužů zákona. Spolupracuje a pomáhá Batmanovi v jeho boji proti zločinu. A také jediný člověk, kterému se poštěstilo řídit Tumbler Batmobile. Takový je seržant James Gordon.

První setkání s Brucem Waynem

S Jamesem Gordonem se poprvé setkáváme ve věku jeho devětadvaceti let. V té době se právě seznamuje s tehdy osmiletým Brucem Waynem, který jednoho večera přichází sám na policejní stanici, kde James slouží. Tak se James dozvídá o smrti jeho rodičů. Ale zda se James potkává s Brucem i po vyřešení případu není jasné, rozhodně se však nevidí naposledy.

Jednoho večera Jim (nyní asi čtyřicetiletý seržant) opět sedí ve své kanceláři a nejspíše se chystá dopsat hlášení. Asi ho něco napadne a tak zvedne telefon, aby si zavolal. Najednou má však pocit, jakoby mu na zátylek někdo přiložil zbraň. Ten někdo není nikdo jiný než začínající "netopýří muž" Bruce Wayne (zatím oděný jen do "speleologické výstroje" a černé kukle). Bruce mu dá pár rad a tipů, jak zařídit, aby se konečně začalo něco dělat s korupcí a zločinem, a v podstatě ho "zatáhne" do jeho vlastního boje. (James: "A to jste na to sám?" Bruce: "Teď už jsme dva."). Jim nakonec za Brucem utíká, aby ho chytil, ale je pozdě. A nikdy nezjistí jeho pravou identitu. Je sice logické, že když se později setkává s Batmanem, tak mu dojde, že ho tenkrát večer v kanceláři navštívil právě on, ale i tak mu to nijak nepomůže odhalit Batmanovu pravou tvář.

Poctivý muž zákona

Gordon jako policista byl vždy svědomitý a čestný. Svou práci má rád a s ničím, cokoli mu v ní přijde do cesty, se "nepáře". Asi nejvíce mu ale na své práci vadí zkorumpovaní kolegové. O některých to přímo ví, že dělají takový menší "melouch" navíc (kolega Flass), o jiných to ale zjistí až časem (u těch to ovšem nejméně čeká).

Jak již bylo zmíněno, Gordon se s ničím "nemazlí". To ale ještě neznamená, že mu vyhovují například Batmanovy způsoby "polapení a zatýkání", které se mu zdají někdy příliš drsné. Ne že by mu vždycky byly proti mysli, ale někdy s nimi prostě nesouhlasí. A někdy dokonce má sám pocit, že neví, co si má o tom chlápkovi v kostýmu myslet. Na druhou stranu, nebýt Batmana jako jeho spojence, jen velmi těžko by se dostala za mříže taková "velká zvířata", kterým je třeba Carmine Falcone.

James Gordon se po případu Falconeho a Cranea dočkal povýšení. Ze seržanta se z něj stal poručík. Popravdě, nebylo to žádné překvapení, Gordon si to opravdu zasloužil. Ale jak později říká Batmanovi na střeše stanice, věci se sice daly do pohybu, ale policie je ještě stále o krok zpátky. A zatím oni stále chytají uprchlé Craneovy chovance z Arkhamského ústavu, někde v Gothamu se objevuje další vážný nepřítel.

Smrtelník, který řídil Tumbler Batmobile

James Gordon měl jako jediný člověk to štěstí, že si vyzkoušel, jaké to je řídit Batmanův Batmobil.

Ale jak to? Protože Batman ho o to, dá se říci, "požádal". V době, kdy hrozila otrava celého Gothamu nervovým plynem, se Batman pokoušel porazit svého starého známého Ra´s Al Ghula, který stál za totálním kolapsem části Gothamu, když chtěl pomocí mikrovlného zdroje odpařit všechny zásoby vody a dostat tak do vzduchu nervový plyn (který účinkuje pouze po jeho vdechnutí). Ra´s Al Ghul převážel zdroj ve vagonu nadzemní dráhy směrem k Wayne Tower, kde je centrální rozvod vody. Jenže jelikož nešel vlak zastavit, bylo potřeba odstřelit nosné sloupy dráhy. A přesně to měl za úkol Gordon. Batman totiž právě bojoval s Ra´sem a tak neměl čas ještě něco odpalovat. Gordon to samozřejmě zvládl skvěle a Gotham tak mohl zase chvíli klidně spát.

První bat-signal

Ano, Gordon byl první člověk, který vymyslel takzvaný bat-signal. Jedná se o světelný signál, který pokaždé dá vědět Batmanovi, že s ním Gordon potřebuje mluvit. A jaký je princip? Úplně jednoduchý. Na velkém reflektoru (který je umístěn na střeše Gordonovy stanice) je připevněna velká kovová deska s obrysem netopýra a když se reflektor rozsvítí, promítne se na oblohu onen obrys. Tak Batman pozná, že ho Gordon potřebuje. Na tento nápad přišel Gordon v den, kdy zatýkal Falconeho, který byl přivázán na obřím reflektoru (přivázal ho tam samozřejmě Batman). A přes jeho bundu, kterou měl Falcone rozepnutou, dělalo na obloze světlo z reflektoru obrys netopýra.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Barley Barley | Web | 6. října 2009 v 22:03 | Reagovat

já teda Gordona moc nemusím, ale herce Gerryho Oldmana mám ráda :) Ale je pravda že v B Begins perlil :)

2 thedarkestknight thedarkestknight | Web | 7. října 2009 v 19:39 | Reagovat

Já mám taky Garyho ráda (třeba v Potterovi byl úplně super). Jo a ta hláška, že si musí taky pořídit nějaké auto jako je Batmobil to sem fakt nemohla! :-D

3 Teryl Teryl | Web | 1. listopadu 2009 v 14:37 | Reagovat

james Gordon je skvělá postava, jeden z mála lidí, o kterém se dá říct, že je Batmanův kámoš  :-) Jeho smysl pro spravedlnost fakt obdivuju  :-) Btw. : Luxusní blog, škoda že takových Batmanovsky zaměřených není víc, nechceš spřátelit?  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama