Hudba

19. října 2009 v 17:42 | thedarkestknight

Základní údaje

Typ soundtracku: instrumentální
Počet skladeb: 12
Celkový čas: 57:26

Skladatelé: Hans Zimmer, James Newton Howard
Dirigent: Gavin Greenaway
Orchestrace: Brad Drecher, Bruce Fowler
Additional music: Mel Wesson, Ramin Djawadi
Producenti: Hans Zimmer, James Newton Howard
Nahrálo: Air Studios, London
Vydavatel: Warner Sunsets Records
Datum vydání: 14.7.2005

Ocenění:

2006 - ASCAP Film and Television Music Awards - vítěz
2006 - Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA - nominace (nejlepší hudba)
2006 - Chicago Film Critics Association Awards - nominace (nejlepší původní score)
2006 - Online Film Critics Society Awards - nominace (nejlepší původní score)
2005 - World Soundtrack Awards - nominace (nejlepší původní soundtrack roku)

Seznam skladeb

01. Vespertilio [02:52]
02. Eptesicus [01:20]
03. Myotis [05:46]
04. Barbastella [04:45]
05. Artibeus [04:19]
06. Tadarida [05:05]
07. Macrotus [07:35]
08. Antrozous [03:59]
09. Nycteris [04:25]
10. Molossus [04:49]
11. Corynorhinus [05:04]
12. Lasiurus [07:27]

Pod drobnohledem

Celková nálada soundtracku je víceméně meditativní, smutná, ale hlavně ponurá a temná, takže se perfektně hodí zejména pro takové jedince, kteří mají právě nějakou tu depresi. Jelikož je film o Batmanovi, hudba podtrhuje převážně jeho nálady. Doprovází jeho myšlenkové pochody a rozhodnutí a podle toho je chvíli naštvaná a chvíli truchlivá. Nechybí však ani světlejší okamžiky a skladby plné energie.

Hlavní motiv se dvěma stoupajícími notami je, narozdíl od heroických motivů a témat jiných hrdinů, neurčitý. Neprozradí nám, jaký Batman je. Nepředstaví nám ho. Nechává nás to pouze tušit. Z Batmana je rázem tajemný přízrak, tak, jak chtěl režisér Christopher Nolan. Téma, které se objeví snad ve všech skladbách, je někdy posluchači přímočaře nabízeno a svým charakterem vzbuzuje respekt. Jindy je naopak nenápadně použito v doprovodu a vzbuzuje pocit neklidu. A někdy je dokonce použito současně jak v melodii, tak v doprovodu, což je opravdu mistrovská práce.


Popis vybraných skladeb

01. Vespertilio:

Úvodní skladba soundtracku, ve které se nám představí Batmanovo nebojácné a temné dvounotové téma. Žesťové nástroje jej hrají velmi impozantně. V tichém pozadí ho zrychleně slyšíme ve smyčcích, které vytváří tak napínavý pohyb. Je to hudba úvodních titulků a sekvence Bruceovo stoupání na horu, kde se nachází chrám Ra´s Al Ghula.

02. Eptesicus:

Tato skladba je rozdělená do dvou částí. První dvě minuty jsou plné melancholie a stesku. Smyčcové nástroje hrají smutnou táhlou melodii. Od třetí minuty se hudba mění a je naopak plná odhodlání. Část smyčcových nástrojů opět hraje dvounotovou figuru v doprovodu. Druhá část smyčců hraje melodii. Doprovod doplňují některé žesťové nástroje. Nádherná kombinace. Je to hudební podklad pro scénu tréninku Bruce Waynea s Henrym Ducardem na zamrzlém jezeře.

03. Myotis:

Skladba začíná ponuře. V polovině se situace náhle změní a nabízí se vám rychlá a švihlá akce. Bruce Wayne odmítá popravit zločince a utíká pryč z chrámu Ra's Al Ghula. Závěr se opět zklidní.

07. Macrotus:

Macrotus obsahuje jednoduchou avšak krásnou melodii. Tu zpívají smyčce - hlavně housle. Ve filmu doprovází hudba scény z Bruceova dětství. Střední část je naopak temná. Převládají smyčcové nástroje - tentokrát hlavně violoncella a kontrabasy - a z žesťových nástrojů především pozouny a trubky. Skoro to nahání strach. Hudba je ze scény tréninku v chrámě (truhla s netopýry). V závěru se objeví smutná truchlivá melodie. Bruceovi rodiče jsou mrtví.

10. Molossus:

Tento kousek patří mezi nejenergičtější skladby soundtracku. Opakované akordy v žestích a bicí složka. Rychlé figury ve smyčcích. Člověka to jednoduše připoutá ke křeslu a nepustí. Je to automobilová honička mezi policii a Batmanovým Tumblerem.

12. Lasiurus:

Tato hudba se ve filmu vlastně ani celá nepředstaví (část je rozeznatelná v některých scénách s Henrym Ducardem). Melodie má více hlasů, které se různě kříží, imitují a doplňují. Symbolizuje mysl hlavního hrdiny, jeho různé myšlenky a pohnutky. Lahoda pro posluchače. Úplný konec pak, svou rytmickou složkou, připomene začátek a uzavře soundtrack.


Do soundtracku se ale bohužel také nevejde všechno. A tak zde například není hudba ze scény, kdy si Bruce sestavuje svůj netopýří kostým.

A kdo je alespoň trochu všímavý, jistě přišel na to, že tento soundtrack nemá v názvech skladeb jednoduše názvy různých scén, ale něco úplně jiného. Jedná se vždy o část latinského jména nějakého netopýra - např. 04. Barbastella - Barbastella Barbestellus čili netopýr černý.

Moje hodnocení

Podle mého názoru je soundtrack k Batman začíná jeden z nejlepších výtvorů, které Hans Zimmer a James Newton Howard zkomponovali. Pokud člověk zná film víceméně nazpaměť, ještě více to umocní zážitek z hudby. Určitě bych tedy doporučovala nejprve zhlédnout film a až pak si poslechnout hudbu z něj.Zdroj:
Úžasný web o filmech - www.kfilmu.net
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Barley Barley | Web | 27. října 2009 v 21:54 | Reagovat

Hans Zimmer je sám o sobě skvělý skladatel (miluju jeho soundtrack k pirátům z karibiku) a tady se opět osvědčil... a nemyslím si, že to může být hudba jen když má člověk depku :D já mám třeba konkrétně tenhle soundtrack na mp3ce a to jsem permanentně šťastný člověk :D

2 thedarkestknight thedarkestknight | Web | 28. října 2009 v 12:26 | Reagovat

[1]: Je ale zase fakt,že když mám třeba já depku a pustim si to, tak mi to na veselejší náladě moc nepřidá. :-D..ale pokaždý, když to poslouchám, tak mám příjemnou husí kůži a vychutnám si to na maximum :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama