Děj

22. února 2009 v 12:39 | thedarkestknight
Batman začíná popisuje zrození Batmana jako legendy a síly dobra v skrz naskrz prohnilém Gotham City. Dozvíme se, kde se milionář Bruce Wayne naučil bojovému umění, či odkud vlastně má svoje technické "vychytávky".


Film se v podstatě rozděluje na dvě nestejně dlouhé části.

V první části se na hned na úvodu seznámíme s malým Brucem, který, při jedné z honiček se svou kamarádkou Rachel, spadl do staré studně, kde ho k smrti vyděsili vyrušení netopýři. A od té doby má z netopýrů panickou hrůzu.
Postupně se dozvíme, že jeho rodiče byli zavražděni, a budeme svědky jeho dlouhých cest po světě, které končí až vězením v asijském státě Bhútánu. Odsud ho jednoho dne "vytáhne" muž jménem Henri Ducard. Ten za Brucem přišel s nabídkou členství v záhadné Lize stínů. A právě tam, v klášteře a sídle tajemného vůdce Ligy - Ra`s Al Ghula - se Bruce naučí ovládat své tělo i mysl.
Jenže nic netrvá věčně. Jednoho dne Bruce zjistí, že Liga stínů není tak "nevinná", jak se jevila, a po jedné zvláště vyhrocené situaci - dojde k boji mezi Ra`sem a Brucem - Bruce z kláštera odchází. Při cestě však ještě stihne zachránit život Ducardovi.

A tak se Bruce rozhodne vrátit domů. Říká si ale, že by se měl alespoň pokusit změnit Gotham a udělat něco pro jeho záchranu. To je moment, kdy spatřil světlo světa plán na zrození Batmana.

A o tom je druhá polovina filmu.

Bruce rychle zjistí, jak se věci mají v Gotham City. Ví, kdo "vládne", zná všechny zkorumpované poldy (ale hlavně si dá tu práci, aby zjistil, co že je vlastně zač, ten jeden a snad poslední čestný policista) a přitom ještě stihne objevit netopýří jeskyni či udílet pokyny svému majordomu Alfredovi na objednávky dílů pro Batmanův kostým. Mezitím se také rozhodne trochu se porozhlédnout ve své firmě Wayne Enterprises, kterou zdědil po svém otci Thomasovi. Při obhlídce výzkumného oddělení narazí na zaměstnance Luciuse Foxe, který mu ukáže několik zajímavých věcí, vynálezů i technologií, které se dříve buď používaly nebo se používat původně měly ve službách armády. A to by ani nebyl Bruce, kdyby ho hned něco nenapadlo. A tak si vlastně ze své firmy vypůjčil např. budoucí Batmobil, plynovou pistoli s vystřelovací kotvou nebo speciální lehkou látku s pamětí.

Za několik dní se mezi zločinci všeho druhu po celém Gotham City rozkřikne zvěst o podivném netopýřím muži, který se vždycky někde doslova zjeví a poté zase tajemně zmizí. Někdo tvrdí, že umí létat, někdo tvrdí opak. Ale jedno mají všichni společné - strach. Ano, přece jen se Bruceovi povedlo zasít strach do srdcí těch, jež trýzní bázlivé.
Navenek se však Bruce chová úplně jinak. Dokonce, i když se po letech opět setkal s Rachel, jevil se jako playboy a namachrovaný týpek, který nic neřeší. To všechno je ale jen maska.

A brzy měly přijít poslední dny Gothamu.

Batman se rozhodne spolupracovat a pomáhat nezkorumpovanému policistovi Jimu Gordonovi.
Po jedné z předávce drog, na které Batman pořádně zavařil i samozvanému "vládci" Gothamu Carminu Falconemu, se oba pokouší přijít na to, kam se poděla druhá polovina drog a co se nimi vlastně chystá. Stopy Batmana dovedou až do blázince v Arkhamu.
To je téměř doslova království Dr. Jonathana Cranea, ze kterého se vyklube zákeřný protivník říkající si Scarecrow, který při svých pokusech na chovancích používá masku strašáka a vysoce jedovatý plynný halucinogen. Jenže také se do situace v Arkhamu začne "vrtat" i Rachel Dawes (pracuje totiž jako prokurátorka) a rázem je z toho potíž, jak pro Batmana a Rachel, tak pro Cranea. Ten ale zdárně uskutečňuje jakýsi jeho plán. A když se za několik dní ztratí z Wayne Enterprises důležitá zbraň - mikrovlný zdroj pro odpařování vody - Batmanovi a Gordonovi už dojde, o co tu vlastně jde...
Ke konci filmu se Bruce znovu setkává s Ducardem, který se ale teď již jmenuje Ra`s Al Ghul, a do Gothamu přijel jen proto, aby udržel nezbytně nutnou rovnováhu světa - totiž aby prohnilý Gotham nadobro zničil. Bruce to ale logicky nepřipustí a tak začíná souboj jak s časem (ještěže je Batmobil a Gordon po ruce), tak na život a na smrt.
Také Rachel se do toho zase "připlete" a konečně přijde na to, kdo se doopravdy skrývá v tajemné masce netopýra. Nutno říci, že ji to ale poměrně překvapilo a možná i potěšilo. Opravdu si totiž myslela, že Bruce je jen sebejistý floutek.
Jak nakonec souboj s Ra`s Al Ghulem dopadne, tuší asi každý.

Druhý den si Rachel přijde promluvit s Brucem. Je to k nevíře, ale oba dva se už dlouho milují, i když to ani jeden nedával nijak zvlášť najevo.
Ale právě Bruceovo temné alter ego je překážkou jejich vztahu. Rachel sice dává Bruceovi naději, v podobě věty ve smyslu, že možná, až někdy Gotham nebude Batmana potřebovat, ona opět uvidí pravou Bruceovu tvář a ne tu, které se všichni zločinci bojí, Bruce ale ví, že takové časy nejspíš ani nikdy nepřijdou.
Teď však není čas na smutek. Batmana totiž čeká další výzva v podobě padoucha zanechávajícího na místě činu kartu s obrázkem žolíka.

"Nikdy jsem vám nepoděkoval." prohodí Gordon k Batmanovi.
"To nikdy ani nemusíte!" odvětí Batman, roztáhne svá netopýří křídla a působivě jako vždy odletí pryč...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simča (Tutanchamon) Simča (Tutanchamon) | E-mail | Web | 22. února 2009 v 14:40 | Reagovat

Ahojík,

Moc zajímavý článek,ten Battman se ti asi hodně líbí.

No alespoň s tvého blogu trochu vím co to je :-)

2 Adéla Adéla | Web | 23. února 2009 v 20:37 | Reagovat

Pěkný! To se člověk dozví věci :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama